Sig hej til Lendo teamet

Teamet

Baggrund

Lendo er en sammenligningstjeneste for lån, der giver dig mulighed for nemt at indhente og sammenligne lånetilbud fra op til 21 forskellige banker og långivere.

Lendos mission er at hjælpe danskerne til bedre lån. Vi vil ændre magtbalancen på lånemarkedet, så det bliver kunderne, som står stærkest. Vi vil skærpe konkurrencen mellem banker og långivere, så det er dem, der kæmper om kunderne. Vi vil skabe transparens på lånemarkedet, så du ikke behøver at være i tvivl om, hvorvidt du har valgt den bedste låneaftale.

Lendo har allerede hjulpet over en million forbrugere i Norden med at spare penge i forbindelse med låntagning. Lendo blev grundlagt i Sverige i 2007 og er i dag den største sammenligningstjeneste for lån i både Sverige, Norge og Danmark.

 

Vil du være en del af rejsen?

Vil du være en del af en førende og voksende fintech-virksomhed? Trives du med at smøge ærmerne op og arbejde i et ungt og dynamisk arbejdsmiljø, hvor vi hele tiden stræber efter at blive endnu bedre og mere effektive og innovative? Kan du lide at arbejde i en virksomhed, der er gennemsyret af et teknisk fokus i alt fra brugerflade og salg til markedsføring og analyse? Vil du gerne arbejde sammen med engagerede kollegaer og samtidig tage et stort ansvar? Så er vi den arbejdsplads, du søger! Tjek vores ledige stillinger nedenfor.

 

Aktuelle ledige stillinger:

Vi har i øjeblikket ingen aktuelle ledige stillinger, men du er altid velkommen til at sende en jobansøgning til kundeservice@lendo.dk

 

Looking for a job within Lendo Group?

For interested applicants speaking English, we advise browsing our Lendo Group Website – there you can find all the relevant information about us as a company, our values and browse vacant positions.

Management

Johan Malmsten

Titel: CEO

E-mail: johan.malmsten@lendo.dk

Mark Rosenvinge Hjelmgaard

Titel: Head of Development

E-mail: mark.rosenvinge@schibsted.com

Jesper Ring Jakobsen

Titel: Chief Strategy Officer

E-mail: jesper.ring.jakobsen@schibsted.com

Peter Løbner

Titel: Head of Marketing

E-mail: peter.lobner@lendo.dk

Marlene Danielle Goodhew Jacoby

Titel: Head of Product

E-mail: marlene.jacoby@lendo.dk

Kristoffer Koch Petersen

Titel: Head of Commercial

E-mail: kristoffer.petersen@lendo.dk

Jakob Lee Gunnløgsson

Titel: Head of Product Design

E-mail: jakob.lee@lendo.dk

Kundeservice

Simon Christensen

Titel: Customer Relations Manager

E-mail: simon.christensen@lendo.dk

Lendo medarbejder

Freja Bunch

Titel: Customer Consultant

E-mail: freja.bunch@lendo.dk

Lendo medarbejder

August Emil Mogensen

Titel: Customer Consultant

E-mail: august.emil.mogensen@lendo.dk

Frederik Nørgaard

Titel: Senior Customer Consultant

E-mail: frederik.n.norgaard@lendo.dk

Patrick Kristensen

Titel: Customer Consultant

E-mail: patrick.kristensen@lendo.dk

Marcus Hellum

Titel: Customer Consultant

E-mail: marcus.gottfried.hellum@lendo.dk

Marketing

Peter Løbner

Titel: Head of Marketing

E-mail: peter.lobner@lendo.dk

Joachim West

Titel: Performance Marketing Specialist

E-mail: joachim.west@lendo.dk

Philip Sebastian Merrild Archibald

Titel: Performance Marketing Lead

E-mail: philip.archibald@lendo.dk

Lea Sivertsen

Titel: CRM & Paid Social Manager

E-mail: lea.sivertsen@lendo.dk

Mia Holbek

Titel: Content Manager

E-mail: mia.holbek@lendo.dk

Mathilde Nikolajsen Dahl

Titel: Graphic Designer

E-mail: mathilde.dahl@lendo.dk

Mathias Wraa-Hansen

Titel: Seo Manager

E-mail: mathias.wraa-hansen@lendo.dk

Partnership

Kristoffer Koch Petersen

Titel: Head of Commercial

E-mail: kristoffer.petersen@lendo.dk

Marie Louise Ellehuus

Titel: Partner Manager

E-mail: marie.louise.ellehuus@lendo.dk

Produkt

Marlene Danielle Goodhew Jacoby

Titel: Head of Product

E-mail: marlene.jacoby@lendo.dk

Jakob Lee Gunnløgsson

Titel: Head of Product Design

E-mail: jakob.lee@lendo.dk

Finans
Lendo medarbejder

Helene Lynggaard

Titel: Accounting

E-mail: helene.lynggaard@schibsted.com

Lendo medarbejder

Inge Fog Simonsen

Titel: Accounting

E-mail: inge.fog.simonsen@schibsted.com

Tinie

Tinie Andersen

Titel: Office Manager

E-mail: tinie.andersen@schibsted.com

Data

Jesper Ring Jakobsen

Titel: Chief Strategy Officer

E-mail: jesper.ring.jakobsen@schibsted.com

Nikolaj Rud

Titel: Business Analyst

E-mail: nikolai.rud@lendo.dk